TransmisjaNa żywo

Modlitwa naszym ratunkiem

"A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone" (Jk 5, 15)

Teraz przykrość? - Później radość

"Cierpliwy do czasu dozna przykrości, ale później radość dla niego zakwitnie." (Syr 1, 23)

Nowy rok liturgiczny – nowe wyzwania

"Zgromadzeni na świętej wieczerzy" to hasło nowego roku liturgicznego, który jak zawsze rozpoczyna szczególny czas – Adwent. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że biorąc udział w Eucharystii otrzymujemy od Boga szereg darów? Czy świadomie korzystamy z nich w naszym codziennym życiu?

Z myślą o najmłodszych parafianach

Przygotowaliśmy na tegoroczny Adwent szereg materiałów. Poprzez zamieszczanie ich na stronie internetowej parafii oraz na profilu facebookowym chcemy pomóc naszym dzieciom przeżyć ten szczególny czas w radosnej atmosferze. A co nas czeka?

➢ Codzienne wyzwania w postaci możliwości wykonania ozdoby choinkowej, symbolizującej dary udzielane człowiekowi przez Boga w czasie celebrowania Eucharystii.
➢ Wieczorne Roraty, do udziału w których oczywiście zapraszamy, będą też transmitowane na kanale YouTube parafii.
➢ W każdą niedzielę o 11.30 specjalne słowo do najmłodszych głosił będzie ks. Rafał Flak.
➢ W soboty natomiast organizowane będą krótkie katechezy adwentowe, które obejrzycie w zakładce „Dla dzieci” lub w serwisie YouTube.
To jeszcze nie wszystko, ale jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to bądźcie z nami od 29 listopada. Zgromadźmy się razem na świętej wieczerzy!

Działalność naszej parafii w dobie pandemii

Rok 2020 jest rokiem szczególnym biorąc pod uwagę naszą codzienność, w której na stale zagościły coraz to nowsze informacje o rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa. Jej skutki odczuwa cały nasz kraj, każda miejscowość, każdy zakład pracy, każdy obywatel. W ogromnej większości skutki te są negatywne a zapobieganie im wymaga odpowiedzialności i solidarności. Nasza parafia również odczuwa negatywne skutki wirusa Covid-19. O ile jeszcze w pierwsze fazie wprowadzonych na wiosnę obostrzeń, daliśmy radę podołać comiesięcznym wyzwaniom finansowym dzięki oszczędnościom i poprawiającej się wraz z upływem wiosny aurze, tak na obecnym etapie słowo „poważna” najlepiej będzie oddawać sytuację finansową naszej parafii.

Jak  poinformował nas na ostatnim spotkaniu ks. proboszcz Dariusz Gościmiński wraz z ograniczeniem liczby uczestników nabożeństw, ograniczeniu uległy też w znacznym stopniu środki finansowe pozwalające na normalne funkcjonowanie parafii. Koszty miesięczne związane ze stałymi wydatkami na: oświetlenie, ogrzanie, wodę, wywóz śmieci, środki  czystości i środki dezynfekcyjne, wystrój kościoła a także zatrudnienie pracowników obsługi (organisty, kościelnego) wynoszą około 11 tys. zł. Tymczasem ofiary składane na tacę czy konto parafialne nie pokrywają nawet w 25% tej kwoty.

Biorąc pod uwagę, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak długo potrwają jeszcze ograniczenia związane z pandemią i zbliżający się sezon zimowy, w którym zużywa się więcej prądu i gazu zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc. Nasza parafia jest naszym wspólnym dobrem. Troska o jej byt powinna leżeć nam na sercu i sumieniu, bowiem wynika między innym z piątego przykazania kościelnego. Jako rada parafialna nie jesteśmy w stanie sami pomóc księdzu proboszczowi w sprostaniu tak dużym wyzwaniom finansowym. Zaproponowaliśmy kilka rozwiązań, które mamy nadzieję spotkają się z pozytywnym odbiorem parafian i zaprocentują wymierną pomocą. Do wspomnianych rozwiązań należą:

- umieszczona na kracie kościoła skarbona;

- zamontowanie w ciągu najbliższych tygodni, przy wyjściu z kościoła, ofiaromatu, w którym będzie można złożyć ofiarę w postaci transakcji bezgotówkowej – kartą lub telefonem;

- zamieszczenie na stronie internetowej parafii oraz pod transmisją online na YouTube elektronicznej skarbonki w postaci bramki z możliwością wykonania przelewu na rzecz parafii.

Dodatkowo pragniemy poinformować, że w tym roku będziemy rozprowadzać również opłatki i kalendarze parafialne, z przeznaczeniem na utrzymanie parafii. Bardzo prosimy, aby nabywać je u nas. Aby dotrzeć do osób starszych, które nie mogą wyjść z domu, chcemy uruchomić telefon pod który będzie można zgłaszać zapotrzebowanie na opłatki, świece Caritas, czy parafialny kalendarz. Dzwoniąc pod ten numer zainteresowana osoba będzie podawać adres, pod który zamówione artykuły zostaną dostarczone przez jednego z członków rady parafialnej z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych. Termin dostarczenia będzie ustalony na konkretny dzień i godzinę, a osoba dostarczająca będzie mieć przy sobie dokument z pieczęcią parafii potwierdzający, że dana osoba jest członkiem rady parafialnej.

Równocześnie dziękujemy tym wszystkim, którzy regularnie od początku pandemii składają ofiary na potrzeby parafii (na tacę i na konto). W obecnej sytuacji każda złotówka ma ogromne znaczenie. Raz jeszcze prosimy o zrozumienie i pomoc. Wierzymy, że jako działająca solidarnie wspólnota parafialna jesteśmy w stanie zdziałać bardzo wiele dobrego, a nasze otwarte serca już wkrótce napełnią się Bożym pokojem i radością jakie niesie przyjście na świat Maleńkiej Miłości złożonej w stajence.

Podpisano: Rada parafialna działająca przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie. 

System wpłat na potrzeby parafii

 Wkrótce usługa będzie aktywna, na razie skorzystaj z przelewu na nasze konto parafialne przez swój bank.

Wieczór uwielbienia, modlitwa o cud poczęcia

Kolejny raz w naszej parafii odbyła się Eucharystia, a po niej wieczór uwielbienia wraz z modlitwą o uwolnienie i uzdrowienie połączone z prośbą o cud poczęcia dziecka dla małżeństw oraz błogosławieństwo dla matek oczekujących na potomstwo. Jak powiedział ks. Zbigniew - wikariusz naszej parafii każdy człowiek jest darem i cudem dla rodziców, jak też dla całej wspólnoty naszego społeczeństwa, ale przede wszystkim dla wspólnoty Kościoła katolickiego. Tak wiele małżeństw oczekuje, pragnie i modli się o dziecko. Tak wiele małżeństw adoptuje dzieci, aby zapewnić im przytulny dom, rodzinę i miłość. Tak wiele małżeństw dziękuje i uwielbia Boga za cud poczęcia. Niestety wielu ludziom taki stan się nie podoba...  - Boże zmiłuj się nad nimi.

W każdy II czwartek miesiąca w naszej parafii spotykają się ludzie wiary - katolicy, którzy powierzają swoje życie Bogu. Podczas wieczoru uwielbienia każdy spotyka się indywidualnie i wspólnie z Jezusem. Jezus jest naszym Panem, więc do Niego zwracamy się przez oddanie się w opiekę Maryi i dziękujemy, przepraszamy i prosimy Boga o nowe życie i o błogosławieństwo dla już zapoczątkowanego nowego życia w łonach matek. Niech Bóg błogosławi wszystkie małżeństwa, ich potomstwo i wszystkie rodziny.

Wczorajszą modlitwę wraz z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem prowadził ks. Zbigniew Lubas wraz ze wspólnotą Odnowy w Duchu Świętym „ Emaus” z naszej parafii i z grupą „ Shema Israel” z Sokołowa Małopolskiego, która posługiwała muzycznie. Było wyrzekanie się zła, było przepraszanie za grzechy, było dziękowanie i proszenie. Cała modlitwa była przepełniona uwielbieniem Boga w Trójcy Przenajświętszej.

RRz

Nasze pismo parafialne "ZNAK ZBAWIENIA"

 

Pismo parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie "ZNAK ZBAWIENIA" wydawane jest w każdą niedzielę. 

W tym piśmie podejmowane są różne sprawy z dziedziny teologii np. tłumaczenie słowa Bożego. Zamieszczane są intencje Mszy Św. na dany tydzień, niektóre ważniejsze ogłoszenia i informacje dotyczące życia parafii.

Zapraszamy do czytania tej gazetki oraz do czytania prasy katolickiej w ogóle. 

Nagrania audio do odsłuchania

Msze Święte

W niedziele i święta:

700, 830, 1000, 1130, 1245, 1800

W dni powszednie:

 630 i 1800

Konto parafii

PKO BP I O Rzeszów

61  1020  4391  0000  6502  0056  4120

System wpłat na potrzeby parafii

 Wkrótce usługa będzie aktywna, na razie skorzystaj z przelewu na nasze konto parafialne przez swój bank.

Adres parafii

35-111 Rzeszów

ul. Krakowska 18

☎  +48 728 260 287

email: parafia(AT)podwyzszenie.pl

     Licznik odwiedzin

Dzisiaj1714
Wczoraj1988
Ogółem665446