Nasze troski

"Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was." (1 P 5, 7)

Być dobrym pracownikiem

"Dołóż starania, byś sam stanął przed Bogiem jako godny uznania pracownik, który nie przynosi wstydu, trzymając się prostej linii prawdy" (2Tm 2, 15)

Uroczystość św. Józefa Sebastiana Pelczara

Opublikowano: czwartek, 16, styczeń 2020

W niedzielę 19 stycznia przypada uroczystość św. Józefa Sebastiana Pelczara, głównego patrona diecezji rzeszowskiej. Na mocy postanowienia papieskiego patronami naszej diecezji zostali św. Józef Sebastian Pelczar – patron pierwszorzędny i bł. Karolina Kózkówna – patronka drugorzędna. W tym dniu jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

Józef Sebastian Pelczar urodził się 17 stycznia 1842 r. w Korczynie k. Krosna, w bogatej rodzinie chłopskiej Wojciecha i Marii z d. Mięsowicz. Z domu rodzinnego wyniósł żywą wiarę, szczery patriotyzm, obowiązkowość i umiłowanie pracy.

fot. Św. Józef Sebastian Pelczar /Siostry Sercanki/

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Trzech Króli - uroczystość Objawienia Pańskiego

Opublikowano: niedziela, 05, styczeń 2020

6 stycznia przypada uroczystość Objawienia Pańskiego popularnie nazywana świętem Trzech Króli. Jest to dla nas wszystkich okazja do publicznego wyznania wiary. Możemy to zrobić m.in. poprzez uczestnictwo w orszaku oraz poprzez uczestnictwo we Mszy Świętej, a następnie oznaczenie drzwi naszych mieszkań symbolem:

C✞M✞B 2020

Christus mansionem benedicat, co znaczy - niech Chrystus błogosławi temu domowi

Są to litery C M B, a między tymi literami są krzyże, a nie "plusiki" - dlatego wyraźnie powinny one być wypisane, jako dłuższa pionowa i krótsza pozioma linia na znak błogosławieństwa. Prośmy świadomie Jezusa Chrystusa o Jego błogosławieństwo, a nie Kacpra, Melchiora i Baltazara. Ważne, aby napisać na drzwiach swego domu ten symbol, ponieważ w ten sposób wyznajemy swoją przynależność do wiary katolickiej, a jest powiedziane:

"Do każdego więc, kto się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie" (Mt 10,32).

Ważną rzeczą jest również okadzenie kadzidłem wszystkich pomieszczeń w domostwie. W tym dniu należy dołączyć do orszaków organizowanych w naszym mieście (początek godz. 12:00 niedaleko hali Podpromie). Polskie orszaki są organizowane na wzór ulicznych przedstawień, które od wielu lat przechodzą na przykład ulicami największych hiszpańskich miejscowości. Uczestnicy tych ulicznych jasełek niczym wędrowcy, którzy: „Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali” (Mt 2, 9) włączają się w ich przeżycie poprzez radosny śpiew kolęd, kolorowe stroje i założenie symbolicznych koron na swoje głowy.

Niech Bóg błogosławi wszystkim Parafianom.

 

RRz

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Boże narodzenie. Wiara i relacja z Bogiem. Nasze zaangażowanie.

Opublikowano: piątek, 20, grudzień 2019

16 grudnia zakończyło się seminarium odnowy wiary, które było zorganizowane przez wspólnotę odnowy w Duchu Świętym "Emaus" działającej przy naszej parafii. Seminarium odnowy wiary - czyli rekolekcje, w których mieliśmy okazję do wzmocnienia naszej wiary i do otwartości na działanie Ducha Świętego. Seminarium poprowadził ks. Damian Ziemba. Co tydzień (w każdy poniedziałek) od 4 listopada do 16 grudnia była Msza święta o godzinie 18:00, w której uczestniczyli wierni z naszej parafii, jak co dzień, a po niej były konferencje, które podzielone były tematycznie - tutaj już była tylko garstka osób. Niestety odwaga członków naszej wspólnoty parafialnej okazała się być zbyt mała, aby po Mszy Św. pozostać i uczestniczyć w konferencjach, adoracjach Najświętszego Sakramentu i spotkaniach w grupach.

Kardynał Karl Rachner powiedział: "Bóg może uczynić w Twoim kierunku tysiąc kroków, ale ten jeden w Jego kierunku - ten musisz zrobić samemu".  Garstka ludzi zrobiła ten jeden krok i pozostała w kościele, aż do końca. Przecież o to chodziło, aby wiarę i osobistą relację do Boga Ojca wzmacniać przez budowanie relacji z Jezusem Chrystusem, którego narodziny będziemy obchodzić w najbliższych dniach oraz to, aby poznawać też Ducha Świętego i uczyć się rozeznawać Jego dary i charyzmaty. Podczas seminarium dużo było na temat Maryi, naszej Matki i Matki Boga. To dzięki Jej słowu "Tak..." - otrzymaliśmy szansę na zbawienie, bo urodziła Zbawiciela. Jak czytamy z liście do Efezjan: "...Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga; nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił..." (Ef 2, 8-9). Jeśli czynisz dobre uczynki to czy się chlubisz, że zostaniesz zbawiony? Jaka jest twoja wiara? Czy narodziny Jezusa (25 grudnia) traktujesz, jako kolejne święta, przy okazji których będziesz robił porządki w domu, jadł, pił i odpoczywał? Co jest najważniejsze dla ciebie? Niech ta retoryka będzie powodem do zadumy. A może to ostatnie twoje święta Bożego Narodzenia? 

Tematyka seminarium odnowy wiary

W pierwszym tygodniu było o Miłości Boga, w następnym tygodniu poznaliśmy czym jest grzech. W trzeci poniedziałek mogliśmy podjąć decyzję czy Jezus jest moim Panem i Zbawicielem. W kolejnym tygodniu usłyszeliśmy, że Jezus obiecuje i posyła Ducha Świętego (oczywiście tym, którzy w Niego wierzą). Poznaliśmy też Dary Ducha Świętego i dowiedzieliśmy się czym jest walka duchowa i jaka jest moc wspólnoty. Każdy z nas tworzy z kimś wspólnotę. Ta najmniejsza i najważniejsza to wspólnota rodziny, następnie wspólnota parafialna oraz cała wspólnota Kościoła katolickiego. Jaką rolę pełnisz w tych wspólnotach? Czy angażujesz się w życie rodzinne, parafialne i społeczne? 

Dużo pytań pewnie powiesz? Wolna wola, to dar Boga wobec człowieka. Możesz krytykować, możesz nie wierzyć, możesz nawet wyprzeć się Boga. Wolna wola... Ale przecież wolna wola jest też po to, aby sprzeciwiać się szatanowi i walczyć z nim. Wolna wola... Chcesz oddać całe swoje życie Bogu? Chcesz, aby to Jezus cię prowadził? - Zrób ten pierwszy krok i wysłuchaj wszystkich katechez z tego seminarium odnowy wiary i działaj, chciej, idź za Jezusem przez Maryję. Boże narodzenie już tuż, tuż. Bóg posyła Syna swego, aby nas zbawić - Jakie tobie nasuwają się pytania? (...) 

Posłuchaj katechez podczas seminarium odnowy wiary TUTAJ (strona wspólnoty Emaus)

R. Rzońca

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Nasze pismo parafialne "ZNAK ZBAWIENIA"

 

Pismo parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie "ZNAK ZBAWIENIA" wydawane jest w każdą niedzielę. 

W tym piśmie podejmowane są różne sprawy z dziedziny teologii np. tłumaczenie słowa Bożego. Zamieszczane są intencje Mszy Św. na dany tydzień, niektóre ważniejsze ogłoszenia i informacje dotyczące życia parafii.

Zapraszamy do czytania tej gazetki oraz do czytania prasy katolickiej w ogóle. 

Nagrania audio do odsłuchania